فارسی العربی |  English  AALULBAYT
GLOBAL INFORMATION CENTER


وصيت حضرت زهرا سلام الله عليها سندى بر مظلوميت اميرالمؤمنين عليه السلام
زهرا سلام الله عليها از هر فرصتى بهره مى‏جست تا بتواند در اذهان مردم سؤالى ايجاد كند و سندى بر مظلوميت على عليه‏السلام و رسوايى خلفا باقى گذارد. او در اين فكر بود كه شايد اين جماعت مرده، حركتى كنند و بيش از اين تن به حقارت و ذلت ندهند و با دست خويش آتش دوزخ خود را فراهم نسازند.
و اگر هم به پا نخواستند، دست كم به عنوان گواه و حجتى روشن در تاريخ ثبت و ضبط خواهد شد تا آيندگان آزادانديش و طالبان حقيقت‏جو بتوانند «اسلام ولايت» را از «اسلام خلافت»، تميز دهند و سره را از ناسره جدا كنند، و به شهادت «آيه‏ى اكمال» كه در غدير نازل شد، بدانند كه دين مرضى و خداپسند، دين همراه ولايت است.
او آن گونه زندگى كرد كه رفتنش هم ادامه‏ى حياتش بود. او مى‏خواست همان گونه كه حياتش دشمن سوز و بيدارى بخش بود، مرگش نيز همين گونه باشد.
از اين رو وصيت كرد. على جان! مرا شبانه غسل بده و كفنم كن و به خاك بسپار و اجازه نده آنان كه بر من ستم كردند و آزارم نمودند، در تشييع جنازه‏ام حاضر شوند و بر من نماز گذارند، زيرا آنان دشمنان خدا و رسول صلى اللَّه عليه و آله مى‏باشند.
«اذا انامت فادفنى باليل و لا تؤذنن رجلين ذكرتهما» و «اوصت فاطمة ان لا يعلم اذا ماتت ابوبكر و لا عمر، و لا يصليا عليها».[1]
از على عليه‏السلام پرسيدند. چرا زهرا سلام الله عليها را شبانه دفن كردى؟ گفت: به خاطر بيزارى و غضب زهرا سلام الله عليها بر آن جماعت. [2]

[1] بحارالانوار، ج 43، صص 159 و 182 و 183 و ج 78، ص 255، معانى الاخبار، ص 356، كشف الغمة، ج 2، ص 68، تاريخ مدينة، ج 1، ص 197.
[2] امالى صدوق، ص 523. «عن ابن نباته قال. سئل اميرالمؤمنين على بن ابيطالب عليه‏السلام عن علة دفنه فاطمة بنت رسول‏اللَّه صلى اللَّه عليه و آله ليلا؟ فقال: انها كانت ساخطة على قوم كرهت حضورهم جنازتها...» و در علل‏الشرايع، ص 185 نيز آمده است. «سألت اباعبداللَّه لاى علة دفنت فاطمة عليهاالسلام بالليل و لم تدفن بالنهار؟ قال: لانها اوصت ان لا يصلى عليها الرجلان الاعرابيان».
صفحه اصلی درباره ما |  ارتباط با ما |  اهداف

faraa.ir