فارسی العربی |  English  AALULBAYT
GLOBAL INFORMATION CENTER


گريه حضرت زهرا سلام الله عليها بر مظلوميت اميرالمؤمنين عليه السلام
حضرت زهرا سلام‏اللَّه‏عليها در فقدان على عليه‏السلام و غصب خلافت او، محروميت و رنج همه انسانها تا قيامت را مى‏ديد، و همين بود كه شب و روز اشك مى‏ريخت و بى‏تابى مى‏كرد. حضرت زهرا سلام‏اللَّه‏عليها به خاطر ستمى بزرگ كه به همه انسانها تا قيام قيامت رفته بود، به اندازه‏ى همه‏ى آنها مى‏گريست، تا آنجا كه بيشترين گريه‏كننده‏ى تاريخ شد و «رأس البكائين» نام گرفت.
او آنقدر مى‏گريست كه آرامش را از اهل مدينه برده بود، آنچنان كه تنها جبرئيل مى‏توانست او را در فقدان نبى و ظلم بر وصى تسليت دهد.
رنج زهرا عليهاالسلام رنج محروميت انسانها تا هميشه تاريخ است. او به راحتى مى‏ديد كه ادامه‏ى سقيفه، نينوا است، او واقعه‏ى حره را مى‏ديد، او صفين و جمل را و خلافت معاويه و... را و خلافت عباسى و عثمانى را مى‏ديد و محروميت امروز ما را هم شاهد بود. در حجم نگاه او انسان امروز هم جا داشت. او حق داشت. او حق داشت اينگونه بگريد و ناله كند.
آنجا كه فريادهايش كارساز نيست. شايد اشكهايش بر دلهاى سنگى اين جماعت مفلوك نفوذ كند و اين سؤال را در اذهان مرده‏ى آنها شكل دهد كه به راستى چرا زهرا سلام‏اللَّه‏عليه محبوبه‏ى خدا و دخت رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله اينگونه ضجه مى‏زند و اشك مى‏ريزد. به سبب چه چيزى و كدامين حقى؟ شايد غيرتى بيدار شود و ساحت رفعت خورشيد ولايت را لبيك گويد و چهل ياور بر او گرد آيند و همه‏ى انسانهاى تاريخ را از محروميت و رنج هميشه برهانند.
اما باز هم افسوس و صد افسوس در حسرت غيرتى!
صفحه اصلی درباره ما |  ارتباط با ما |  اهداف

faraa.ir