فارسی العربی |  English  AALULBAYT
GLOBAL INFORMATION CENTER


عكس‏العمل حضرت زهرا سلام الله عليها پس از غصب خلافت
چون پيامبر خدا صلى اللَّه عليه و آله وفات كرد و دشمنان على و فاطمه سلام الله عليها با يك برنامه‏ريزى حساب شده‏ى قبلى توانستند خلافت را از دست على عليه‏السلام گرفته و صاحب حق را از حقش محروم كنند، متقابلاً دختر گرامى پيامبر اسلام نيز با تمام توان وارد ميدان سياست شده و با انواع راهها و شيوه‏ها، عليه حكومت غاصب قيام كرد.
او در كنار اميرالمؤمنين به همراه فرزندانش (حسن و حسين عليهم‏السلام) تا چهل روز پس از رحلت رسول خدا به در خانه‏هاى مهاجرين و انصار مى‏رفت و آنان را در غصب خلافت، توسط حكومت وقت هشدار مى‏داد. [1]
فاطمه سلام الله عليها در مسجد رسول خدا در ميان مهاجرين و انصار با ابوبكر به مبارزه برخاست و او را كه غاصب فدك بود محكوم كرد و مردم حاضر در مسجد را با سخنان خود به گريه واداشت و جوى فراهم ساخت كه همه دانستند كه دختر پيامبر صلى اللَّه عليه و آله مظلوم شده است.
زهراى مظلوم چون نتوانست در برابر غاصبان خلافت، كارى به پيش برد و حق بر باد رفته‏ى خويش را پس بگيرد، روش مبارزاتى خود را به صورت گريه شروع كرد و شب و روز با اشك چشم خود نشان داد كه از حكومت وقت ناراضى است، اگر چه ظاهراً رحلت پيامبر صلى اللَّه عليه و آله و فراق پدر، انگيزه اول در اين ناله‏ها بود. ولى همگان مى‏دانستند كه دختر پيامبر صلى اللَّه عليه و آله آنقدر بى‏صبر نيست كه در فوت پدر هميشه گريه كند، بلكه گريه او در اثر مصائبى است كه حكومت غاصب براى او فراهم كرده است.
دانشمند اهل سنت در تاريخهاى خود مى‏نويسد: فاطمه سلام الله عليها آن چنان از دو خليفه‏ى اول و دوم ناراضى و ناراحت بود، كه با آنان قهر كرد و از ستم آن دو رو به سوى قبر پدر كرد و فرمود:
يا ابتاه! يا رسول‏اللَّه! ماذا لقينا بعدك من ابن‏الخطاب و ابن ابى‏قحافه؟ [2]
اى پدر و اى رسول خدا! ما بعد از تو چه روزگار سياهى از پسر خطاب و پسر ابى‏قحافه داشته‏ايم؟!
ابن ابى‏الحديد (امام معتزلى) پس از تحقيق و بررسى در مورد واكنش حضرت فاطمه سلام الله عليها به ستمهاى وارده از سوى حكومت وقت مى‏نويسد:
والصحيح عندى انها ماتت واجده على ابى‏بكر و عمر و انها اوصت الا يصليا عليها. [3]نتيجه تحقيقم اين است كه فاطمه سلام الله عليها با دل پر درد از ابوبكر و عمر از دنيا رفت و وصيت كرد: آن دو بر جنازه‏اش نماز نخوانند.
پس ملاحظه مى‏كنيد كه همه‏ى اين عكس‏العملها، در برابر حركت ستمگرانه‏ى حكومت وقت به اميرالمؤمنين و فاطمه، يك برنامه‏ى سياسى و مبارزه‏ى اجتماعى است كه دختر پيامبر صلى اللَّه عليه و آله انجام داده است. و بر همين اساس آن بانوى با فضيلت به اميرالمؤمنين وصيت كرد كه شبانه او را غسل دهد و شبانه دفن كند و همه كارها را از چشم غاصبان پنهان نمايد و اين وصيت را نوعى مبارزه‏ى منفى عليه آنان تلقى مى‏كند.
از اين جهت اميرالمؤمنين فاطمه سلام الله عليها را شبانه غسل داد و كفن كرد و شب هنگام با يك برنامه‏ريزى دقيق جسم او را دور از چشم عامه‏ى مردم دفن كرد و قبر وى را آشكار نساخت و تا روز قيامت آشكار نخواهد شد و اين خود نشانه‏ى نارضايتى فاطمه سلام الله عليها از حكومت وقت را در بر دارد.
حضرت فاطمه سلام الله عليها در تمام ميدانها اعم از عبادى، اجتماعى، سياسى، فرهنگى، خانه‏دارى و... امتحانات خوبى پس داده و همه‏اش اسوه و نمونه زنان عالم خلقت مى‏باشد.

[1]عوالم، ج 11، ص 600- شرح ابن ابى‏الحديد، ج 6، ص 12- 13 و ج 2، ص 47.
[2]الامامه والسياسة، ج 1، ص 12 و 13 و تاريخ طبرى، ج 3، ص 210.
[3] شرح نهج‏البلاغه، ج 6، ص 50.
صفحه اصلی درباره ما |  ارتباط با ما |  اهداف

faraa.ir