فارسی العربی |  English  AALULBAYT
GLOBAL INFORMATION CENTER


زهرا سلام الله عليها شب ها برای یاری علی علیه السلام به در خانه انصار می رود
چون غاصبين با توطئه قبلى، خلافت على عليه‏السلام را اشغال كردند، فاطمه‏ى زهرا عليهاالسلام، در كنار شوهر و فرزندانش به يك تلاش همه‏جانبه دست زد و شبانه به در خانه‏هاى مهاجرين و انصار آمد و گفت:
«اى مهاجرين و انصار! به يارى خدا بشتابيد. من دختر پيامبر شما هستم و شما با آن حضرت بيعت كرده‏ايد كه از او و فرزندانش مثل خود و فرزندانتان دفاع كنيد. بنابراين بر تعهدات خويش عمل نماييد. (ولى كسى او را يارى نكرد.)»
در اين حديث آمده است كه فاطمه عليهاالسلام چهل شب متوالى اين دعوت را ادامه داد، ولكن با بى‏مهرى و بى‏تفاوتى آنان روبرو گشت.[1]
حضرت امام باقر عليه‏السلام در اين زمينه مى‏فرمايند:
ان عليا حمل فاطمة على حمار، و ساربها ليلا الى بيوت الانصار يسألهم النصرة، و تسألهم فاطمة الانتصار له. [2]
على عليه‏السلام فاطمه عليهاالسلام را شبانه در حالى كه وى را بر مركب سوار مى‏كرد، به در خانه‏هاى انصار مى‏آورد و علاوه بر خود على عليه‏السلام، فاطمه از آنان براى خلافت حضرتش استمداد مى‏كرد.
مرحوم شُبّر با سند معتبر از طريق سليم بن قيس از حضرت سلمان و عموى پيامبر خدا [عباس] نقل نموده، كه حضرت على عليه‏السلام به همراه فاطمه، حسن و حسين عليهم‏السلام به همه‏ى اصحاب بدر مراجعه نموده و از آنان براى گرفتن خلافت خويش استمداد نمود ولكن جز عده‏اى قليل اعلان آمادگى نكردند.
حضرت به آن گروه افرادى كه جواب مثبت داده بودند فرمود: فردا صبح همگى به نشانه‏ى بيعت براى مرگ، سرهاى خويش را تراشيده و سلاح بر دست در فلان جا آماده شويد. در اين حديث آمده است كه جز سلمان، ابوذر، مقداد و زبير كس ديگرى به صحنه نيامد. [3] و در يك حديث ديگر (خطبه‏ى طالوتيّه) مى‏خوانيم كه در پى دعوت آن حضرت و فاطمه‏ى زهرا عليهماالسلام، شبانه سيصد و شصت نفر اعلان آمادگى كردند و اميرالمؤمنين عليه‏السلام فرمودند: هركس مى‏خواهد فردا در كنار من با تمام وجود، با دشمنان به مبارزه برخيزد، سرهاى خويش را تراشيده و با حمل سلاح و شمشير در فلان مكان (احجارالزّيت) حاضر گردد.
اميرالمؤمنين به نشانه‏ى آمادگى براى مرگ، خود سرش را تراشيد و در احجارالزيّت حاضر شد و در آن روز جز پنج نفر: (ابوذر، مقداد، حذيفه، عمار و سلمان) از كسى خبرى نشد. [4]
و معاويه بن ابوسفيان در نامه‏اى كه براى اميرالمؤمنين نوشته، به اين قضيه تلخ اشاره نموده، مى‏گويد:
«به ياد مى‏آورم آن روزگار را كه زن خود را بر چهارپايى سوار مى‏كردى و دست حسن و حسين را مى‏گرفتى و از همه‏ى اهل بدر و ساير اصحاب پيامبر استمداد مى‏نمودى، ولى جز چهار و يا پنج نفر اعلان آمادگى نكردند. [5]
آنچه از اين احاديث و قضاياى تاريخى به بحث ما مربوط مى‏باشد، اين است كه فاطمه‏ى زهرا عليهاالسلام براى خلافت اميرالمؤمنين و مبارزه با غاصبين خلافت،از آبرو و شخصيت خويش مايه گذاشته و سعى مى‏كرد على عليه‏السلام را در رسيدن به اين هدف يارى نمايد.

[1] عوالم، ج 11 ، ص 600.
[2] ابن ابى‏الحديد، ج 6، ص 13.
[3] جلاءالعيون، ج 1، ص 191.
[4] كافى، ج 8، ص 33.
[5] ابن ابى‏الحديد، ج 2، ص 47: «و اعهدك امس تحمل قعيده بيتك ليلا على حمار و يداك فى يدى ابنيك الحسن والحسين، فلم تدع احدا من اهل بدر والسوابق الا دعوتهم الى نفسك... فلم يجبك منهم الا اربعة او خمسة... »
صفحه اصلی درباره ما |  ارتباط با ما |  اهداف

faraa.ir