فارسی العربی |  English  AALULBAYT
GLOBAL INFORMATION CENTER


حائل شدن حضرت زهرا سلام الله عليها در دفاع از اميرالمؤمنين عليه السلام
بعد از آنكه به خانه حضرت زهرا سلام‏اللَّه‏عليها هجوم آوردند، اميرالمؤمنين عليه‏السلام كه به گفته سلمان، مى‏توانست با نيم‏نگاهى زمين و زمان را درهم پيچيد و هستى‏شان را بگيرد، به محاصره درآوردند و ريسمان به گردنش انداخته و با شدت هرچه بيشتر مى‏كشيدند.
حضرت زهرا سلام‏اللَّه‏عليها گرچه درد و رمقش را برده و از پايش انداخته. اما او آموزگار شهادت بود، و خود به ما آموخته بود كه حيات آدمى در گرو انتخاب اوست. و چه انتخابى بالاتر از كشته شدن در راه ولايت.
پس بايد همين نيم رمق را هم در پاى على عليه‏السلام ريخت و تمامى هستى خود را با خدا يكجا معامله كرد. اين بود كه بى‏درنگ خود را با همه جراحت و نقاهت از جا كند و بين اميرالمؤمنين عليه‏السلام و آنها حائل كرد. كه به خدا قسم نمى‏گذارم على را ببريد. اى واى بر شما چه زود به خدا و رسولش خيانت كرديد. اين است معناى محبت به اهل‏بيت رسول صلى اللَّه عليه و آله و سلم و عمل به آن همه سفارشهاى او؟!؟
به خدا قسم اى زاده خطاب اگر بيم اين نداشتم كه بي گناهان گرفتار بلاى الهى شوند، نفرين مى‏كردم و آنگاه مى‏يافتى كه نفرين من چه زود تحقق مى‏پذيرد هنوز كلامش را به آخر نرسانده بود كه يكبار ديگر، صفير تازيانه‏اى سينه آسمان را شكافت و باز هم بر اندام شقايق خطى از خون كشيد.
عرش لرزيد، بچه‏ها، زينبين و حسنين عليهم‏السلام را مى‏گويم نزديك بود جان دهند. خدايا فقط تو مى‏دانى بر اهل خانه چه گذشت. آنگاه كه بر جاى جاى بوسه‏هاى رسول خدا صلى اللَّه عليه و آله خطى از خون نشست كه هيچ زبانى را توان گفتن و هيچ گوشى را ياراى شنيدن نيست. حضرت زهرا سلام‏اللَّه‏عليه از پا افتاد، آخرين سنگر ولايت براى دقايقى فروريخت، مشتى رجاله، اميرالمؤمنين را كشان‏كشان به مسجد بردند، هر كه مى‏ديد بر حال على عليه‏السلام رقت مى‏برد. كوچه‏ها از آدم‏نماها پر بود، همه براى ديدن ريسمان بر گردن خورشيد و مظلوميت محض، گردن مى‏كشيدند اميرالمؤمنين عليه‏السلام در راه رو به سوى پيامبر صلى اللَّه عليه و آله كرد و همان گفت كه هارون به برادرش موسى در مقابل يهود بنى‏اسرائيل گفت: يابن ام، ان القوم استضعفونى و كادوا يقتلوننى، برادر، اين قوم بر من مسلط شدند و نزديك است مرا بكشند.
صفحه اصلی درباره ما |  ارتباط با ما |  اهداف

faraa.ir