فارسی العربی |  English  AALULBAYT
GLOBAL INFORMATION CENTER


همدردی با پدر
همدردی با پدر
در روزهای واپسین زندگانی، پیامبر صلی الله علیه و آله به منبر رفت و فرمود: هر کس از من طلبی دارد، در خواست نماید. و آنگاه بلال در کوچه های مدینه فریاد زد که: «هذا محمد یعطی القصاص من نفسه قبل یوم القیامه»: مردم اینک این محمد بن عبدالله است که می خواهد قبل از روز قیامت قصاص شود هر کس حقی از او طلب دارد بخواهد.
مردی بلند شد و گفت: ای رسول خدا! شما در جنگ بدر که صف سربازان را تنظیم می کردید، با شلاق خودتان بر شکم لخت من زدید. پیامبر فرمود بیا قصاص کن، مرد گفت: همان شلاق را بیاورید. پیامبر صلی الله علیه و آله به بلال اشاره فرمود که از خانه فاطمه علیهاالسلام همان شلاق روزهای جنگ را بیاورد.
حضرت فاطمه زهرا علیهاالسلام پرسید: یا بلال ما یصنع والدی بالقضیب و لیس هذا یوم القضیب؟ لما اخبر بلال ما وقع قالت: و اغماه لغمک یا ابتاه من للفقراء و المساکین و ابن السبیل یا حبیب الله و حبیب القلوب یا بلال فقل للحسن و الحسین یقومان الی هذا الرجل فیقتص منهما و لا یدعانه یقتص من رسول الله صلی الله علیه و آله .
ای بلال! بدرم با شلاق (روزهای جنگ) چه می‌خواهد بکند؟ الآن که روز جنگ نیست؟ وقتی بلال آنچه را که در مسجد گذشت خبر داد. فاطمه ی زهرا علیهاالسلام ناله ای زد و گفت: وای از این اندوه برای اندوه تو ای پدر، غیر از تو چه کسی سرپرست فقرا و تهیدستان و در راه ماندگان است؟ ای دوست خدا و دوست همه ی دلها! ای بلال به فرزندانم حسن و حسین بگو نزد آن مرد رفته تا از آنان قصاص کند و نگذارند پیامبر را بیازارد{1}.
{1}فرهنگ سخنان فاطمه زهرا ( سلام الله علیها )، محمد دشتی، ص22-21
صفحه اصلی درباره ما |  ارتباط با ما |  اهداف

faraa.ir