فارسی العربی |  English  AALULBAYT
GLOBAL INFORMATION CENTER


عظمت حضور زن مسلمان ایرانی با الگوگیری از حضرت زينب كبرى (سلام ‏الله ‏عليها)
آنچه كه از بيانات زينب كبرى باقى مانده است و امروز در دسترس ماست، عظمت حركت زينب كبرى را نشان مى‏دهد. خطبه‏ى فراموش‏نشدنى زينب كبرى در بازار كوفه يك حرف زدن معمولى نيست، اظهار نظر معمولى يك شخصيت بزرگ نيست؛ يك تحليل عظيم از وضع جامعه‏ى اسلامى در آن دوره است كه با زيباترين كلمات و با عميق‏ترين و غنى‏ترين مفاهيم در آن شرایط بيان شده است. قوّت شخصيت را ببينيد؛ چقدر اين شخصيت قوى است. دو روز قبل در يك بيابان، برادر او را، امام او را، رهبر او را با اين همه عزيزان و جوانان و فرزندان و اين‏ها از بين برده‏اند، اين جمع چندده‏نفره‏ى زنان و كودكان را اسير كرده‏اند، آورده‏اند در مقابل چشم مردم، روى شتر اسارت، مردم آمده‏اند دارند تماشا مى‏كنند، بعضى هلهله مى‏كنند، بعضى هم گريه مى‏كنند؛
در يك چنين شرائط بحرانى، ناگهان اين خورشيد عظمت طلوع مى‏كند؛ همان لحنى را به كار مى‏برد كه پدرش امير المؤمنين بر روى منبر خلافت در مقابل امت خود به كار مى‏برد؛ همان جور حرف مى‏زند؛ با همان جور كلمات، با همان فصاحت و بلاغت، با همان بلندى مضمون و معنا: «يا اهل الكوفة، يا اهل الغدر و الختل»؛ اى خدعه‏گرها، اى كسانى كه تظاهر كرديد! شايد خودتان باور هم كرديد كه دنباله‏رو اسلام و اهل بيت هستيد؛ اما در امتحان اين‏جور كم آورديد، در فتنه اين‏جور كورى نشان داديد. «هل فيكم الّا الصّلف و العجب و الشّنف و الكذب و ملق الاماء و غمز الاعداء»؛ شما رفتارتان، زبانتان با دلتان يكسان نبود. به خودتان مغرور شديد، خيال كرديد ايمان داريد، خيال كرديد همچنان انقلابى هستيد، خيال كرديد همچنان پيرو امير المؤمنين هستيد؛ در حالى كه واقع قضيه اين نبود. نتوانستيد از عهده‏ى مقابله‏ى با فتنه بربيائيد، نتوانستيد خودتان را نجات دهيد. «مثلكم كمثل الّتى نقضت غزلها من بعد قوّة انكاثا»؛ مثل آن كسى شُديد كه پشم را مى‏ريسد، تبديل به نخ مى‏كند، بعد نخها را دوباره باز مى‏كند، تبديل مى‏كند به همان پشم يا پنبه‏ى نريسيده. با بى‏بصيرتى، با نشناختن فضا، با تشخيص ندادن حق‏وباطل‏كرده‏هاى خودتان را، گذشته‏ى‏ خودتان را باطل كرديد. ظاهر، ظاهر ايمان، دهان پر از ادعاى انقلابى‏گرى؛ اما باطن، باطن پوك، باطن بى‏مقاومت در مقابل بادهاى مخالف. اين، آسيب‏شناسى است.
با اين بيان قوى، با اين كلمات رسا، آن هم در آن شرائط دشوار، اين‏گونه صحبت مى‏كرد. اين‏جور نبود كه يك عده مستمع جلوى حضرت زينب نشسته باشند، گوش فراداده باشند، او هم مثل يك خطيبى براى اين‏ها خطبه بخواند؛ نه، يك عده دشمن، نيزه‏داران دشمن دور و برشان را گرفته‏اند؛ يك عده هم مردم مختلف الحال حضور داشتند؛
همان هایى كه مسلم را به دست ابن زياد دادند، همانهایى كه به امام حسين نامه نوشتند و تخلف كردند، همان هایى كه آن روزى كه بايد با ابن زياد در مى‏افتادند، توى خانه‏هايشان مخفى شدند- اين‏ها بودند توى بازار كوفه- يك عده هم كسانى بودند كه ضعف نفس نشان دادند، حالا هم نگاه مى‏كنند، دختر امير المؤمنين را مى‏بينند، گريه مى‏كنند.
حضرت زينب كبرى با اين عده‏ى ناهمگون و غير قابل اعتماد مواجه است، اما اين‏جور محكم حرف مى‏زند. او زن تاريخ است؛ اين زن، ديگر ضعيفه نيست. نمى‏شود زن را ضعيفه دانست. اين جوهر زنانه‏ى مؤمن، اين‏جور خودش را در شرایط دشوار نشان مى‏دهد. اين زن است كه الگوست؛ الگو براى همه‏ى مردان بزرگ عالم و زنان بزرگ عالم. انقلاب نبوى و انقلاب علوى را آسيب‏شناسى مى‏كند؛ مى‏گويد شماها نتوانستيد در فتنه، حق را تشخيص بدهيد؛ نتوانستيد به وظيفه‏تان عمل كنيد؛ نتيجه اين شد كه جگرگوشه‏ى پيغمبر سرش بر روى نيزه رفت. عظمت زينب را اينجا مى‏شود فهميد؛ اين هشدار به زنان ماست: نقش خودتان را پيدا كنيد. عظمت زن بودن را در آميختن حجب و حيا و عفاف زنانه با عزت مسلمانانه و مؤمنانه، درك كنيد. زن مسلمان ما اين‏جور است.
صفحه اصلی درباره ما |  ارتباط با ما |  اهداف

faraa.ir