فارسی العربی |  English  AALULBAYT
GLOBAL INFORMATION CENTER


خانۀ توحید
مرا به خانه زهرا ببرید تا آداب خداپرستی را بیاموزم و حضور خدا را در آن خانۀ نورانی با همه وجودم احساس کنم، و حقیقت عشق و دلدادگی را در بی قراری زهرا علیه السلام ببینم.
می خواهم خدا را آنگونه که زهرا علیه السلام وصف کرده است، بشناسم
خدا کسی است که دیدگان، او را نمیبینند.
زبان ها از وصف او عاجزند.
خیال ها از درک او محرومند.
همه چیز را از هیچ آفرید.
به قدرت لایزال خویش آفرید.
به اراده خویش آن ها را به حرکت در آورد.
نه به خلقت آن ها محتاج بود و نه از آفرینش آن ها سود می برد.
با جهان آفرینش حکمت خویش را آراست. [1]
در این عبارات زیبا، معانی بلندی نهفته است. بیان شناخت خدا و نفی صفات از ذات الهی، نشانه شناوری زهرا علیه السلام در بحر توحید است.
ای در میان جانی و جان از تو بی خبر
از تو جهان پر است و جهان از تو بی خبر
وصف تو در خیال و خیال از تو بی نصیب
نام تو بر زبان و زبان از تو بی خبر
جویندگان گوهر دریای کنه تو
در وادی یقین و گمان از تو بی خبر
می خواهم با همۀ وجود نظاره گر چشم زهرا سلام الله علیها باشم؛ چشمی که جز خدا نمی بیند و همواره محو جمال دل آرای اوست.
می خواهم فقر معرفت و ایمانم را در عظمت گفتگوی او با پیامبر توحید و عدل بشناسم.
روزی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به دخترش گفت:
«دخترم! اکنون جبرئیل امین در کنار من است و از سوی خدای متعال برایت پیام آورده است، تا هر چه بخواهی اجابت فرماید.»
حضرت زهرا سلام الله علیها در پاسخ اظهار داشت:
«شغلنی عن مسئله لذه خدمته لا حاجه لی غیر النظر الی وجهه الکریم». [2]
لذتی که در حضور خدا می برم، مرا از هر حاجتی باز داشته است؛ تمنایی ندارم جز این که تماشاگر جمال دل انگیز یار باشم.
به قول حافظ:
با دل آرامی مرا خاطر خوش است
کز دلم یکباره برد آرام را
ننگرد دیگر به سر و اندر چمن
هر که دید آن سرو سیم اندام را
آری، زهرا سلام الله علیها چشم خدا بین دارد و قلبش سرشار از عشق و محبت خداست. هر که از خدا پُر باشد، دُرّ است، از این جهت حضرت زهرا سلام الله علیها دُرّ و گوهر جهان هستی است.
چشمی که خدا ندارد، صفا ندارد. دل بی محبت محبوب، سراسر آشوب است. دل های با خدا با سرّ او همخانه هستند، زیرا در همه آن ها یک نفر ساکن است و آن خداست، و حقیقت وحدت وجود همین است که همه دل ها سرای خدا باشند.
علت این که ما از یکدیگر می گریزیم، آن است که در دل های ما خدا نیست، یا حضورش کم رنگ و بی اهمیت است. دلی که در او خدا نباشد، خانۀ اغیار می شود و هواهای نفسانی و جنود شیطانی در آن لانه می کنند، و دست به فتنه انگیزی و آشوب می زنند و همه ما را به اختلاف و نزاع دعوت می کنند. ریشه همه بحران های اخلاقی و اجتماعی، از دل های بی خداست.
آری، انسان هایی که پی به امراض بی خدایی ببرند، به دارالشفای حضرت زهرا سلام الله علیها روی می آورند، و از او طلب خدا کرده و با خدا درد خویش را دوا می کنند، و نیک در می یابند که انسان های پُر از خدا چقدر اندک اند؛ غیر از چهارده معصوم علیه السلام نمی توان کسی را با صراحت به این صفت عظیم آرسته دید.
و این راز نیاز دائمی بشر به ائمۀ معصومین علیه السلام است که چون گوهرهای تابناک، در صدف جهان هستی می درخشند. از این جهت زهرا سلام الله علیها همیشه زهرا سلام الله علیها است، و با گذشت زمان، نیاز بشر به وجود خدا آذین او، بیشتر و بیشتر می شود. راز این که زهرا سلام الله علیها را «کوثر» می گویند، همین است؛ یعنی همیشه جباری و سرشار، تجلیات رحمانی در ظرف وجود او موج می زند و همواره سیّال و خروشان، دل های تشنه و عطشناک را سیراب می کند. کوثر شناسان می دانند که حقیقت کوثر چیست و خدای کریم چه تحفه بزرگی را به خاتم پیامبران حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم ارزانی داشت.
کوثر، آب حیات است، آب بقا و جاودانی است، شراب طهور و رحیق مختوم است، شراب بیداری و پرواز است. کوثر، چشمه زلال معرفت است. کوثر، شستشوی دل از همه اغیار است.
و بالاخره کوثر، توحید ناب و گوهر وحدت است.
خوشا آنان که کوثر می شناسند
شراب ناب حیدر می شناسند
خوشا آنان که اندر وصل و هجران
فقط زهرای اطهر می شناسند
آری؛ خواهر و برادر! خدای بزرگ به واسطۀ زیباترین گوهر خلقت یعنی زهرا سلام الله علیها «کوثر» را آفرید، تا سرّ توحید را در چشمه سار معرفت و عرفان عاشقان بیدل جاری سازد و زاهدان از قید و بند رستۀ دنیا را به ترنم گوارای آن مهمان کند، و با شهد دل انگیز آن، شهیدان به خاک و خون نشسته را بی تاب نماید، و همه پیامبران و اولیای خدا را در حیرت شور و مستی آن بنشاند و بهشت و نعیم آخرت را وام دار حلاوت خویش سازد.
بیا من و شما هم کوثر را بشناسیم و سبوهای نیاز را در بحر بیکران کوثر اندازیم و جان عطشناک را با آب معانی کوثر سیراب کنیم و حیات خود را در دنیا و آخرت جاودانه نماییم و سرّ ولایت را از جام کوثر زهرا سلام الله علیها بیابیم.

مرا به خانه زهرا ببرید-اسماعیل منصوری لاریجانی[1] ریاحین الشریعه، ج 1، ص 105
[2] خطبه حضرت زهرا علیه السلام در مسجد کوفه، بحارالانوار، ج 43، ص 158
صفحه اصلی درباره ما |  ارتباط با ما |  اهداف

faraa.ir